10.11.2013

Реставрація надмогильних пам’ятників на Личаківському кладовищі

На Личаківському цвинтарі 8 листопада відбулась почесна ревізія. На початку вирушили до поховання Ярослава Кулачковського. Наприкінці XIX ст. це був знаний голова страхового товариства. Його надгробок спільно реставрували цього річ українці та поляки. Доцент Львівської академії мистецтв Юрій Островський прокоментував зміни так: «У первісному виді тут були вмонтовані не свічки а гасові лампи з вентиляцією та освітленням».

Відновлення лампіонів на цьому надгробку називають визначальним. Вони є цікаві конкретно для Львова тим, що виготовляла їх фірма Левинського і тут працювали найкращі ковалі, які були у Львові і які на той час відображали стилістику. В металевих речах колись намагалися показувати народні орнаменти.

Проект «Спільна спадщина» проінвестований польським урядом і триває від 2006 року. Українські та польські реставратори за цей час набрались багато досвіду один уодного, тим паче у роботі з металом.

Багато надгробків мають огорожу з чавуна. Цей метал піддається дуже сильній корозії. Дана програма навчила і наших реставраторів його реставрувати,таких реставраторів є мало.

Надгробок Леона Тварецького теж був відреставрований цього літа.

Довжелезні написи на похованнях звичайних родин донедавна взагалі не читалися.

Реставратори зняли хімічні нашарування, відновили втрачені елементи. І нарешті, виконали гідрофобізацію. Тепер надмогильні пам’ятники є захищеними від води.

На відновлення п’яти надгробків польський уряд виділив цього року 400 тисяч злотих. Тепер комісія після огляду на місці визначить перелік об’єктів на наступний рік. Критеріями відбору цих надгробків з одного боку є їхня художня цінність, а з іншого – похованої там особи в історії Львова.

Дві пропозиції для розгляду на комісії Українська сторона вже має. Це надгробки Олексія Торонського, вчителя Івана Франка, професора дрогобицької академічної гімназії, члена і голови багатьох галицьких товариств, організацій. Інший об’єкт – це родина Шераневичів. Там похована дочка відомого історика і дослідника галицького краю Ізидора Шераневич.

Які ж надгробки будуть реставрувати далі та скільки на це буде виділено грошей із Польщі буде відомо вже наприкінці листопада.

Оставить комментарий

Ваш электронный адрес не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*