31.05.2013

Перший український мультик, адаптований для незрячих презентували у Львові

28 травня, в приміщенні Львівської міськради відбулася презентація першого в Україні мультфільма, адаптованого для дітей з вадами зору. За основу проекту творці взяли класику української анімації – мультфільм під назвою «Сонячний коровай».

«Сьогодні ми маємо честь презентувати перший мультиплікаційний фільм для незрячих діток. Його особливість полягає у тому, що він доповнений тифлокоментарем або аудіодискрипцією. Це дуже стислий опис подій, які відбуваються на екрані. Ми стали першими, хто в Україні адаптував мультик для особливих дітей. В Європі ж подібний процес вже давно став звичною річчю», – розповіла Оксана Потимко, керівник центру освітніх інформаційних технологій для людей з особливими потребами.

Надзвичайно складним, проте дуже важливим етапом в процесі адаптації подібного мультфільму, є детальні та дуже точні описи зображення, адже є глядачі, які взагалі ніколи нічого не бачили й тому не можуть уявити, що для них показують.

З урахуванням усієї специфіки, опис до мультфільма підготувала Олександра Бонковська — провідна актриса і народна артистка України. Її голос постійно звучить у кадрі. Технічними питаннями займався Андрій Демчук — аспірант Львівської політехніки і Євген Шманенко — професійний диктор та звукорежисер. Підтримала унікальний проект державна студія анімаційних фільмів «Укранімафільм». Його ініціатором стала Оксана Потимко — громадська діячка, яка займається розширенням ринку соцпослуг для інвалідів.

«Раніше ми вже мали певний досвід з озвучування зображення для дітей з вадами зору. Тоді ми озвучували абетку. Я мала так описати малюнки, щоб дітки змогли все собі уявити. Проте тут дещо інакша ситуація – в мультфільмі малюнок рухомий. Потрібно швиденько пояснити, що саме відбувається у кадрі. В цій роботі є певне обмеження по часу – пауза в одному випадку може бути більшою, в іншому – меншою. Мені необхідно було втиснутися в ті кілька секунд. Ще нас бентежило те, які слова треба підібрати, щоб описати те, що відбувається. Щоб дитина, яка народилася незрячою, мала зрозуміти, що саме їй розповідають», – зазначила Олександра Бонковська.

2 комментария

  1. Вікторія Кошолап

    Держава на таких дітях не має права економити.

  2. Юрій Собченко

    Людям, які працюють з такими дітками — низький уклін

Оставить комментарий

Ваш электронный адрес не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*